רשום כבר?
התחבר
לא רשום?
הירשם
אתם כאן: Home / ערוץ DIY ישראל / FIX עם שיר מורנו / מסגרת עץ עם בקבוקי זכוכית

מסגרת עץ עם בקבוקי זכוכית

הדרכה להכנת מסגרת ירוקה שתכניס חיים הביתה. מתוך מגזין FIX, מגזין ה-DIY היומי

 

פרויקט ה-DIY האחרון שהכנו משלב בין שתי אהבות שלנו – מחדוש וצמחייה ירוקה.

בשלב הזה הרבה מכם בטח אומרים לעצמם: "מחדוש? זאת מילה בכלל?"

אז כן, מחדוש היא מילה שנגזרת בעצם משתי מילים: מחזור ולחדש. האקדמיה ללשון עברית עדיין לא קיבלה את המילה הזאת לשורותיה (ותאמינו לנו, בדקנו), אבל אולי עם הזמן היא תצטרף למילונים שלנו.

מחדוש, או Upcycling באנגלית, מתאר תהליך שבו לוקחים פסולת או חומרים אחרים שאין בהם שימוש והופכים אותם למשהו חדש. אל תבלבלו את המושג הזה עם מחזור, שבו אנחנו מעבדים את הפסולת ומשנים את התכונות שלה. במחזור אנחנו גורסים נייר עיתון כדי ליצור מוצר חדש, או הופכים בקבוקי פלסטיק לשטיח, למשחק או למעיל – שגם הם יהפכו בסופו של דבר לפסולת.

במחדוש אנחנו לוקחים מוצר ישן והופכים אותו למוצר חדש, בדרך כלל מאוד יפה, בלי לשנות את התכונות הבסיסיות שלו. אפשר לקחת חולצה, לגזור אותה ולתפור אותה מחדש, אבל בסופו של דבר אנחנו לא משנים את התכונות של הבד עצמו.

אז למה אנחנו כל כך אוהבות מחדוש?

במחדוש משתמשים בחומרים שזמינים לנו בכל מקום ולא צריך לבזבז אגורה אחת בשביל לקנות חומרים – הם נמצאים סביבנו. הרבה פעמים המחדוש עוזר לנו להיות יצירתיים, ולנסות לחשוב מחוץ לקופסה: איך אני אשנה את הארון הישן שיתאים לצרכים החדשים שלי במקום לקנות אחד חדש? איך במקום לזרוק את החולצה הישנה שלי אני אנסה לשדרג אותה קצת ולהפוך אותה לגופייה חדשה ונוצצת?

חוץ מהעניין הכלכלי יש כאן, בעיקר, עניין אקולוגי. אנחנו חיים בעולם שמקדש צריכה, וכמויות הפסולת שסביבנו הן בלתי נתפסות. מספיק סיבוב אחד בשכונה כדי לראות את כמויות הפסולת האדירות שנזרקות כל שבוע. והרי זה לא חשוב באיזו שכונה נסתובב, זה קורה בכולן.

אז אולי אנחנו קצת נאיביות, אבל כשאנחנו משתמשות בזבל מהרחוב לפרויקטים שלנו, אנחנו מרגישות שאנחנו תורמות משהו לצמצום כמויות הפסולת, אפילו אם התרומה הזאת היא קטנה עד בלתי מורגשת. וככל שיותר אנשים יבינו את התרומה של המחדוש, כמויות הפסולת יהיו חייבות להצטמצם.

בפרויקט הזה השתמשנו במסגרת עץ שמצאנו ברחוב, בבקבוקי זכוכית ישנים, בחוט שמשון ובמספריים.

מה עושים?

גוזרים חוטי שמשון באורכים שונים. כדי למדוד את אורך החוט הרצוי השכבנו את המסגרת על השולחן ואת הבקבוק הנחנו במיקום הרצוי. מדדנו את החוט וגזרנו. מספר החוטים שתגזרו תלוי במספר הבקבוקים שאתם רוצים לתלות על המסגרת.

קשרו את החוטים למסגרת.

לפפו את קצה החוט כמה פעמים סביב צוואר הבקבוק, וקשרו.

העמידו את המסגרת ומקמו אותה במקום הרצוי לכם. אפשר להשעין אותה על הקיר, או אפילו לתלות אותה עליו.

מלאו בזהירות מים בתוך הבקבוקים, והניחו בתוכם עלים או פרחים.

תתחדשו!

 

שווה ממש לעקוב אחרי נילי ואורטל בבלוג שלהן Craft and Dreams.

מחדשתם משהו? ספרו לנו בתגובות או בעמוד הפייסבוק של הערוץ או תייגו אותנו באינסטגרם diypagecoil@.

תוכלו לצפות בכתבה המלאה במגזין היומי בהגשת שיר מורנו בערוץ DIY ישראל, ערוץ 41 ב-HOT.

כל הצילומים: Craft and dreams

ספרו לנו מה אתם חושבים

Scroll To Top