רשום כבר?
התחבר
לא רשום?
הירשם
אתם כאן: Home / ערוץ DIY ישראל / FIX עם שיר מורנו / מים חמים בחורף: תחזוקת הדוד

מים חמים בחורף: תחזוקת הדוד

שלא תתקעו בלי מים חמים: תחזוקת דוודים נכונה. מתוך מגזין FIX

 

אין דבר מעצבן יותר מלחזור הביתה אחרי יום ארוך, להדליק את הדוד ולהיכנס למקלחת קרה. אז כדי לוודא שהדוד שלנו עובד בצורה הטובה ביותר, קבלו טיפים לתחזוקת הדוד מבעלי המקצוע המומחים של חברת Fixit Joe.

 

לפני הכל, חשוב שנבין איזה דוד יש לנו. כיום אפשר למצוא 3 סוגים עיקריים של דוודים – שמש, חשמל ומחליף חום. כדי להבין איזה דוד יש לנו בבית, נבדוק איפה הוא ממוקם. דוד שמש ימוקם על הגג, בסמוך לקולט, דוד חשמל ממוקם בבית ללא תלות בקולט, ומחליף החום ממוקם במסתור הכביסה בבית או בחדר דוודים, כשיש מערכת סולארית וחוות קולטים משותפת של הבניין.

בדוד שמש הדייר מקבל באופן בלעדי מים שמתחממים בקולט שלו ואילו בדוד מחליף חום הוא נהנה ממים שמתחממים במערכת של כל דיירי הבניין. בכל מקרה לדוד יש רכיב חשמלי לימים ללא שמש.

הדלקתי את הדוד לשעה ונגמרו לי המים אחרי מקלחת אחת

הדלקתם את הדוד לשעה בחורף וניסיתם לקלח את כל המשפחה, אבל המים נגמרו אחרי מקלחת אחת? אל תרוצו להזמין טכנאי. בימי חורף קחו בחשבון ששעה של דוד דולק שווה למקלחת אחת.

הדלקתי את הדוד והחשמל קפץ

אם הדלקתם את הדוד והחשמל בבית קפץ, אפשר להניח שמדובר בבעיית חשמל בדוד. הדוד מורכב ממספר חלקים – פלאנג' (מעין צלחת מתכת עליה יושבים חלקי הדוד השונים), תרמוסטט ומאיץ. ככל הנראה אחד מהם תקול והוא הגורם לבעיית החשמל. בנוסף, ייתכן שקיימת בדוד הצטברות של אבנית. כשאנחנו מדליקים את הדוד, האבנית "מטיילת" בדוד וגורמת לקצר חשמלי. במקרה כזה עלינו להזמין חשמלאי מוסמך שמתמחה בתיקון דוודים. הוא ירוקן את הדוד מהמים ויחליף את החלק הבעייתי. מומלץ באותה הזדמנות להתקין סנן אבנית, שימנע הצטברות של אבנית ויאריך את חיי הדוד.
גם דוד מאוד ישן שכבר דורש החלפה עלול להקפיץ את החשמל.

תמונה מכאן

 

למה הדוד נוזל?

בדוד שלנו יש מרכיב חשוב שנקרא שסתום ביטחון ופריקה. המטרה של השסתום הזה היא לפרוק לחצים בדוד, כדי למנוע פיצוץ או כוויה ממים חמים מדי. כשאנחנו מדליקים את הדוד והמים מגיעים לטמפרטורה של 50 מעלות, הדוד יתחיל לפרוק לחץ בצורה של טפטוף קל. חשוב לזהות מהו מקור הטפטוף. אם זה אכן המקור, מדובר בתהליך תקין של הדוד והכל בסדר. אם הנזילה נמצאת בצינור שבין הקולט לדוד, טכנאי דודים יוכל להחליף את הצינור ולפתור את הבעייה. אם הנזילה היא בדוד עצמו או בקולט הנוזלים, ככל הנראה הם סיימו את עבודתם ויש להחליף אותם.

 

האם לתקן דוד ישן?

אורך חיים של דוד נע בדרך כלל בין 8-12 שנים. אם יש תקלה, כדאי לבדוק מהי בדיוק התקלה וממה היא נובעת – האם מדובר בקצר בעת הפעלה, האם הקצר מגיע רק אחרי שימוש ממושך בדוד, האם הדוד נוזל או לא מחמם כלל וכו'. לפי מהות התיקון נדע אם שווה להשקיע בתיקון הדוד או להחליף אותו. זכרו שקשה (ויקר) יותר למצוא חלקי חילוף של דוד ישן, לכן כדאי להתייעץ עם בעל מקצוע מוסמך. אבל בגדול, אין טעם להשקיע כסף בתיקון דוד בן יותר מ-8 שנים

 

המומחים של Fixit Joe ישמחו לענות על כל שאלה שיש לכם לגבי הבית שלכם – שילחו לנו שאלות בתגובות או בדף הפייסבוק שלנו ואולי תזכו בפרס מתנת Fixit Joe .

רוצים להימנע מאבנית בדוד? המזמינים דוד או קולט באתר Fixit Joe, יהנו ממסנן מים במחיר מבצע של 169 ש"ח.

ואם לא הסתדרתם לבד, תמיד תוכלו לבקש עזרה מבעלי המקצוע של Fixit Joe באתר או באפליקציה.

תמונה ראשית מכאן.

 

ספרו לנו מה אתם חושבים

Scroll To Top