רשום כבר?
התחבר
לא רשום?
הירשם
אתם כאן: Home / ערוץ DIY ישראל / FIX עם שיר מורנו / כל מה שרציתם לדעת על ויטראז'

כל מה שרציתם לדעת על ויטראז'

איך לשלב בבית אמנות ויטראז' ואיך להכין אותה לבד? כל ההסברים מתוך המגזין FIX

אוהבים ויטראז'? הגעתם למקום הנכון. היום אפשר להכין ויטראז' אפילו בלי להתחיל להתעסק בזכוכיות! אבל בואו נתחיל מההתחלה. ויטראז' הוא צירוף של זכוכיות וחיבורן באמצעות חומר אחר כמו נחושת, עופרת או בטון. בעולם העיצוב, עבודות הוויטראז' מבוצעות לצורך עיטור וקישוט פתחים, כמו חלונות ודלתות, אך אנחנו יכולים לראות את הוויטראז'ים גם במוצרי זכוכית כמו אגרטלים, מראות, מחיצות וחיפויי קירות. הוויטראז'ים נולדו ככל הנראה במאה ה-12 באירופה, וסגנון האומנות הזה הפך למרכיב עיצובי חשוב באדריכלות העתיקה, לדוגמא בכנסיות עתיקות. בתקופות שונות הסגנון עלה וירד, יצא וחזר לאופנה, אבל הוא תמיד נוכח, תמיד נמצא ותמיד מאיר לנו את המציאות בצבעים שונים.

תמונה של IvicaNS עבור Fotolia

איפה אפשר לראות ויטראזי'ם?

אנחנו יכולים לראות שימוש בטכניקה הזאת לרוב במבנים ציבוריים כמו מבני ממשל, ספריות ומבני ציבור, אבל יש לא מעט שמשתמשים בטכניקת העיצוב הזאת גם בבתים פרטיים שסגנון העיצוב שלהם עתיק. בארץ אנחנו יכולים לראות ויטראז'ים בעיקר במקומות עם היסטוריה ושילוב של ישן וחדש כמו ירושלים, ראש פינה או צפת.

איפה כדאי לשלב ויטראז'?

כדאי להשתמש בוויטראז' במקומות בהם אנחנו רוצים שימשוך את העין, כמו חלונות או פתחים קטנים. אם לא מתאים לנו משהו גדול, אבל אנחנו עדיין רוצים טעימה מהסגנון, נוכל תמיד לשים פריט עיצובי קטן יותר שעשוי בטכניקה, לדוגמא אגרטל או מנורה.

תמונה של Natalia Bratslavsky עבור Fotolia

איך עושים את זה לבד?

ויטראז'ים הם לא מה שהיו פעם. כלומר, סביר שלא נעשה בעבודת יד חלונות שלמים או פתחים גדולים, ובכל זאת אם חשקה נפשנו בשולחן מיוחד, מנורה או אגרטל, אפשר בהחלט לעשות זאת גם לבד. בחנויות היצירה תוכלו למצוא שקיות של זכוכיות צבעוניות, דבקים מיוחדים וכל הציוד הנדרש. תוכלו לכסות, למשל, שולחן צד בשברי זכוכיות צבעוניים בסגנון רנדומלי או מסוגנן. אפשר להדביק יפה ונקי ואחר כך לכסות בזכוכית שקופה. ויטראז'ים גדולים יותר עדיף להשאיר לאנשי מקצוע.

מי שלא רוצה להתעסק בזכוכיות יכול להכין ויטראז' מגניב מניירות צבעוניים שנדביק על הקיר ונפריד ביניהם בעזרת וואשי טייפ – מתקבל מראה של זכוכיות צבעוניות, ואם נמאס – אפשר להוריד את הכל בקלות.

 

 מתוך הערוץ של HGTV Handmade

 

ספרו לנו על ויטראז' מיוחד שראיתם או הכנתם, העלו תמונה לדף הפייסבוק שלנו או תייגו אותנו באינסטגרם diypagecoil@.

מוזמנים לעקוב אחרי גיתית בדף הפייסבוק ובאינסטגרם שלה.

תוכלו לצפות בפינה המלאה במגזין היומי בהגשת שיר מורנו בערוץ DIY ישראל, ערוץ 41 ב-HOT.

תמונה ראשית IvicaNS עבור Fotolia.

ספרו לנו מה אתם חושבים

Scroll To Top