רשום כבר?
התחבר
לא רשום?
הירשם
אתם כאן: Home / ערוץ DIY ישראל / FIX עם שיר מורנו / טיפים ליצירת גינה במרפסת

טיפים ליצירת גינה במרפסת

כבר לא צריך לגור בכפר כדי לטפח גינה מרשימה – גינה במרפסת בקלי קלות. מתוך המגזין FIX

הסביבה העירונית מתאפיינת במפלצות בטון אפורות. פעם היו פרדסים וחצרות גדולות, במקומם נבנו בנייני מגורים ענקיים, ובכל בניין, דירה ובכל דירה מרפסת. אז במקום גינה פרטית או חצר עם אדמה, אני שמח להכיר לכם את הגינה העירונית החדשה – המרפסת.

שלב ראשון בתכנון גינה במרפסת

אם נרצה לגדל גינת ירק אורגנית בשילוב צמחייה רב שנתית נשפכת ופורחת, כדאי לנו לבדוק אם קיימת נקודת מים במרפסת. הנקודה הזו תכריע את אופי הגינה. כי אפילו אם חלמנו על גינה אורגנית, קצת פחות מעשי לרוץ עם בקבוקים מהמטבח למרפסת באופן קבוע כדי להשקות אותה, וסביר שנתייאש בשיא הקיץ או אפילו לפני. לכן במרפסת כזו, שאין בה נקודת מים מוכנה, כדאי לשתול סוקולנטים שלא צורכים כמות גדולה של מים. אם יש לכם נקודת מים במרפסת, רצוי להתקין מחשב השקיה וליהנות משקט תעשייתי. אפילו כשאנחנו בחו"ל, הגינה ממשיכה לקבל מים ולצמוח לבד.

השלב הבא בתכנון הגינה

בשלב הזה נאפיין את המרפסת כמו שצריך. קיימים ארבעה כיווני אוויר – צפון, מזרח, מערב ודרום. בשפה ה"גננית" קוראים לזה סוגי מפנה. מזהים את סוג המפנה של המרפסת שלנו, ולפי זה נוכל לדעת ולהחליט אילו צמחים ניתן לגדל בה. בכיוון צפון אין שמש כמעט בכלל, בצד מזרח השמש נמצאת בבוקר, במערב יש שמש אחר הצהריים ובדרום יש שמש כל היום. זהו שלב חשוב מאוד – ההצלחה של הגינה שלכם מתחילה בבחירת צמחים מתאימים לשתילה לפי המפנה הקיים.

מיקום הצמחים

בשלב הבא מחליטים איך ואיפה שמים את הצמחים. במרפסת אין הרבה מקום וכל סנטימטר הוא קריטי. אני מציע לתלות את הגינה ולא להניח שום דבר על הרצפה.

 

התמונה מכאן

נתחיל במעקה של המרפסת: הוא סופר חזק ועמיד במשקלים. אפשר לשתול בתלייה כלפי המרפסת או כלפי חוץ. אם אתם תולים כלפי חוץ, קחו בחשבון שיש סיכוי לסכסוך עם השכנים מלמטה, בגלל העלים שייפלו למרפסת שלהם. בנוסף, מומלץ מאוד לקבע את האדניות בצורה בטוחה.

סורגים: יצא לי להקים גינות תבלינים על סורגים של חלונות. תוכלו למצוא ווים חכמים או חבקים שיכולים להיתלות בכל מקום, ולכן אם נמצא את הוו המתאים יחד עם האדנית המתאימה, לסורג יש פוטנציאל מעולה לתליית הגינה.

התמונה מכאן

חומה: אפשר ממש להניח את האדניות על קצה החומה. זה דרך מעולה לניצול שטח. במצב כזה מומלץ לשתול צמחים נשפכים, שיגלשו על הקיר מלמעלה.

קיר: מדהים שעל קיר בגודל מטר על מטר אפשר לגדל עד 50 צמחים. במקרה הזה נייצר כמה קומות של שתילה בגינון אנכי. כדאי לשתול צמחים שנשפכים ולדאוג להשקות את הקומה העליונה והיא תשקה כבר את אלה שמתחתיה.

 

לטיפים נוספים כדאי לעקוב אחרי נמרוד באתר שלו.

אם גם לכם יש טיפים  לגינה אורבנית או אם בא לכם להראות לנו את הגינה שלכם, ספרו לנו פה בתגובות או בפייסבוק של הערוץ, אפשר גם לתייג אותנו באינסטגרם diypagecoil@.

תוכלו לצפות בכתבה המלאה במגזין היומי בהגשת שיר מורנו בערוץ DIY ישראל, ערוץ 41 ב-HOT.

תמונה ראשית מכאן.

 

nimrod

nimrod

מייסד ומנכ"ל at i-Garden
חקלאי עירוני. בן קיבוץ מבוא חמה ברמת הגולן. מייסד i-Garden יחד עם יוחאי שביט. חברת גגנות אורבנית שמספקת גינה ירוקה למרפסות בלב בעיר. ניהול קהילת מגדלים עירוניים בשיטת 'עשה זאת בעצמך' באמצעות הדרכות וסרטונים ברשתות החברתיות. בעל טור חודשי קבוע במגזין הגינון הישראלי 'גן ונוף'. בוגר המסלול לאדריכלות נוף בעל ניסיון פרקטי מקצועי. מומחה בהכרת הצומח ובתפעול מערכות מים והשקיה.

ספרו לנו מה אתם חושבים

Scroll To Top