רשום כבר?
התחבר
לא רשום?
הירשם
אתם כאן: Home / ערוץ DIY ישראל / FIX עם שיר מורנו / העץ הנדיב: טיפים לשתילת עצים

העץ הנדיב: טיפים לשתילת עצים

רוצים לשתול עץ ולא יודעים איך? נמרוד עורף עם כל הטיפים. מתוך מגזין FIX

הרבה אנשים לא יודעים איך לשתול עצים, וגם אחרי שכבר שתלו העץ לא תמיד שורד. היום נעשה לכם קצת סדר בדברים, כדי שגם אתם תוכלו לשתול עץ לתפארת.

לשתול באדמה או באדנית?

תלוי מה שותלים. עצי פרי ונוי, שיחים לגדר חיה, צמחי תבלין וירקות עדיף לשתול ישירות באדמה. לעומת זאת, פרחים עונתיים או פרחים קטנים, כמו פטוניות, גרניום, טגטס וציניה, אפשר לשתול גם באדניות או במכלים.

שתלו עצים במכלים גדולים

אם החלטתם לשתול עץ הדר במכל כדאי שתשתלו אותו במכל גדול בנפח של 150-100 ליטר. השתילה במכל גדול מאפשרת לעץ לצמוח ולהניב פירות. אם תשתלו אותו במכל קטן הוא לא יוכל להתפתח ולהניב פרי, או שהוא יניב כמות קטנה של פירות. בכל מקרה חשוב לדעת שעצים שנשתול במכלים לא יגיעו לגודל של עצים שנשתלו באדמה, אבל עדיין יתפחו ויוכלו להניב פירות.

עצי הדר כדאי לשתול במכלים גדולים. התמונה מכאן.

טיפים לבחירת עצים

לפני השתילה של העץ כדאי לבדוק לאיזה גובה הוא צפוי להגיע. יש עצים שיגיעו ל-4 מטרים, ועצים אחרים שיגיעו לגובה של 20-15 מטרים. כדאי לדעת גם ששורשים של עץ גדול יכולים לגרום נזק למבנה סמוך או לצנרת ביוב. בדקו שהעץ שבחרתם מתאים למתווה האורבני שבו אתם חיים.

ועוד כמה טיפים: עץ נשיר דורש תחזוקה גבוהה יותר מעץ רב-שנתי, לכן כדאי שתבדקו מה סוג העץ לפני השתילה. כדאי גם לבחור עץ שלא דורש השקיה מרובה ושמתאים לאקלים בארץ.

מתוך הערוץ של knechts nurseries

בתכל'ס: איך שותלים עצים?

בסדר, החלטנו שאנחנו רוצים לשתול עץ. מה צריך לעשות עכשיו? כדי לשתול את העץ שלכם תצטרכו עץ, קומפוסט, טוף, אדמה ומים. אם החלטתם שאתם שותלים את העץ במכל תצטרכו להוסיף לרשימה גם מכל גדול.

אם אתם שותלים את העץ באדמה התחילו מחפירת בור גדול ומלאו אותו בקומפוסט. אם אתם שותלים את העץ במכל, מלאו את החלק התחתון של המכל בטוף והמשיכו למלא אותו באדמה. קחו את העץ שלכם ופתחו את החלק התחתון של גוש השורשים עם מזמרה. הניחו את העץ בבור או במכל וכסו אותו באדמה. הדקו את האדמה עם הידיים וצרו תעלה מסביב לעץ. התעלה הזאת עוזרת למים לחלחל לתוך האדמה.

אחרי שהעץ יגיע לגובה של כ-3 מטרים הציבו סמוכות שיתמכו בעץ. השאירו את התמיכה עד ששורשיו של העץ יעמיקו ויסגלו לעצמם אחיזה איתנה בקרקע.

 

רוצים עוד טיפים לגינה מושלמת? עקבו אחרי נמרוד באתר.

יש לכם טיפים נוספים לשתילת עצים? ספרו לנו פה בתגובות או העלו תמונה לפייסבוק של הערוץ. אפשר גם לתייג אותנו באינסטגרם diypagecoil@.

תוכלו לצפות בכתבה המלאה במגזין היומי בהגשת שיר מורנו בערוץ DIY ישראל, ערוץ 41 ב-HOT.

תמונה ראשית מכאן.

nimrod

nimrod

מייסד ומנכ"ל at i-Garden
חקלאי עירוני. בן קיבוץ מבוא חמה ברמת הגולן. מייסד i-Garden יחד עם יוחאי שביט. חברת גגנות אורבנית שמספקת גינה ירוקה למרפסות בלב בעיר. ניהול קהילת מגדלים עירוניים בשיטת 'עשה זאת בעצמך' באמצעות הדרכות וסרטונים ברשתות החברתיות. בעל טור חודשי קבוע במגזין הגינון הישראלי 'גן ונוף'. בוגר המסלול לאדריכלות נוף בעל ניסיון פרקטי מקצועי. מומחה בהכרת הצומח ובתפעול מערכות מים והשקיה.

ספרו לנו מה אתם חושבים

Scroll To Top