רשום כבר?
התחבר
לא רשום?
הירשם
אתם כאן: Home / ערוץ DIY ישראל / FIX עם שיר מורנו / הדרכה ליצירת מחברת רקומה

הדרכה ליצירת מחברת רקומה

רקמה היא אחד הטרנדים הלוהטים של DIY לאחרונה. כך תכינו מחברת עם עטיפה רקומה. מתוך מגזין FIX

רקמה היא מבחינתנו גילוי יחסית חדש. בניגוד להרבה אמנויות שונות שהתנסינו בהן בתור ילדות ונערות, כמו ציור, פיסול ויצירה בפימו ובנייר, ברקמה לא ממש נגענו. אפילו הסריגה, שלמדנו הרבה יותר מאוחר (בימי הצבא העליזים) הגיעה לפני הרקמה.

למה רקמה?

האמת היא שזה לא היה ממש פתאומי. תמיד אהבנו את המלאכה הזאת, והפופולריות של מלאכות היד שחזרו לאופנה, בעיקר סריגה ורקמה, יחד עם העדינות והצבעוניות היפהפייה של הרקמה, גרמה לנו לנסות לרקום.

אין משהו יותר מהנה מלשבת בסוף היום ולרקום תכים קטנים על הבד. לאט לאט הדוגמה שרצינו לרקום מתגלה לעינינו, ורגע הגילוי הזה תמיד מאוד מרגש. יש גם משהו בפעולה החזרתית הזאת שגורם לנו לקחת נשימות עמוקות ופשוט להירגע. יש בזה משהו קצת דומה לסריגה, שגם בה יש את הפעולה החזרתית של העלאת עיניים שוב ושוב על המסרגה. אבל בניגוד לסריגה, שם גם כל הזמן צריך לספור את העיניים, הרקמה היא קצת יותר חופשית, או לפחות ככה אנחנו מרגישות.

על איזה דברים אפשר לרקום?

נדמה שבשלוש השנים האחרונות העולם גילה מחדש גם הוא את הרקמה. אנחנו פוגשים אותה המון בחנויות בגדים ואקססוריז, והיא נמצאת על שמלות, מעילים, טי-שירט, נעליים ועוד המון המון פריטי אופנה אחרים. הרקמות על כל אלה שונות ומגוונות, מפרחים בגדלים ובצבעים שונים ועד להדפסים אתניים. הכל הולך.

מחברת רקומה DIY

כל הרקמה הזאת גרמה לנו לתהות על מה עוד אפשר לרקום. אז חוץ מרקמה מסורתית עם חישוק רקמה ובד או רקמה על בגדים, אפשר לרקום למשל גם על אהילים, כריות, כרטיסי ברכה, ובמקרה של הפוסט שלפנינו – גם על מחברות.

אז נכון, לא ממש רקמנו על המחברת, אלא רקמנו קודם כל רקמה רגילה על בד, ולאחר מכן הדבקנו את הבד למחברת, אבל זו עדיין רקמה על מחברת. כדי ליצור את המחברת הרקומה, צריך למדוד את גודל המחברת לפני שמתחילים לרקום, ולפי הגודל הזה לחשב את גודל הבד שצריך.

עוד משהו שחשוב לדעת בנוגע לרקמה הוא שיש המון סוגי תכים שונים, בסביבות 400 סוגים שונים. אנחנו ממש לא יודעות את כולם ומסתפקות בידיעה של 10 בערך. רוב התכים הם גם מעין "שילוב" של כמה תכים, או שדרוג מסוים של תך פשוט יותר. ברקמה שעל המחברת השתמשנו ב-4 סוגים של תכים: תך מכונה (back stitch), תך גבעול (stem stitch), תך שרשרת (chain stitch) וקשר צרפתי (french knot). אלה תכים פשוטים יחסית, אבל למעשה אפשר לעשות את הדוגמה גם עם תך מכונה, שהוא התך הפשוט ביותר. גם התך הזה יכול להביא לתוצאות צבעוניות ויפות, ולפעמים הוא גם כל מה שתצטרכו בשביל ליצור עבודת רקמה משגעת ביופייה.

מה צריך בשביל הפרויקט הזה?

מה עושים?

מודדים את הגודל של המחברת. לפי הגודל שמדדנו נגזור את הבד שרצוי לנו, פלוס 5 ס"מ לכל צד. הדרך הכי פשוטה לעשות את זה היא לפרוס את הבד, ועליו לשים את המחברת פתוחה. כשהמחברת פתוחה נמדוד 5 ס"מ מכל צד, ונגזור.

ניקח את חישוק הרקמה ונשרטט את העיגול הפנימי של החישוק על דף נייר. בחרו בחישוק רקמה שמתאים בגודלו לדוגמה שאתם רוצים לרקום.

ציירו או כתבו את הדוגמה שלכם בתוך העיגול.

אנחנו בחרנו לכתוב את המשפט "can't touch this" ולהוסיף לו גם שלושה קקטוסים חמודים.

כשסיימתם להכין את הדוגמה, העבירו אותה למקום המתאים על הבד באמצעות נייר העתקה.

מקמו את חישוק הרקמה במקום המתאים, והתחילו לרקום!

אחרי שסיימנו לרקום נדביק את הבד כולו למחברת.

בעזרת מכחול נמרח שכבה דקה של מוד פודג' על המחברת, ונדביק בזהירות את הבד. עבדו לאט ובזהירות, והדביקו מעט בד כל פעם.

את השאריות של הבד נקפל פנימה, לכריכה הפנימית של המחברת, ונדביק גם אותן.

כדי להסתיר את השאריות של הבד השתמשנו בבריסטול באותו צבע של הכריכה הפנימית של המחברת, והדבקנו אותו בעזרת דבק רגיל לכריכה הפנימית. אפשר כמובן לבחור בכל צבע אחר שתרצו, או להשאיר את הבד חשוף.

אנחנו בחרנו להוסיף לכריכה הפנימית גם פינצ'וצ'ים של קקטוסים, שהתאימו באופן מושלם לכריכה החיצונית. עם פאנצ'ים בצורת קקטוסים שונים פינצ'צ'נו בריסטול ירוק, והדבקנו את הקקטוסים בשני הצדדים של הכריכה.

מזל טוב! המחברת שלכם מוכנה לכל הגיג, חלום או רעיון שתרצו לכתוב בה.

 

שווה ממש לעקוב אחרי נילי ואורטל בבלוג שלהן Craft and Dreams.

אוהבים לרקום? רקמתם על משהו? ספרו לנו בתגובות או בעמוד הפייסבוק של הערוץ או תייגו אותנו באינסטגרם diypagecoil@.

תוכלו לצפות בכתבה המלאה במגזין היומי בהגשת שיר מורנו בערוץ DIY ישראל, ערוץ 41 ב-HOT.

כל הצילומים: Craft and dreams

ספרו לנו מה אתם חושבים

Scroll To Top