רשום כבר?
התחבר
לא רשום?
הירשם
אתם כאן: Home / ערוץ DIY ישראל / FIX עם שיר מורנו / איך לעצב בית חכם

איך לעצב בית חכם

מה זה בית חכם ואיך מעצבים אחד לבד? כל הטיפים שאתם חייבים לדעת!

האם צמד המילים "בית חכם" אומר לכם משהו? בדיוק בשביל זה הבאנו לכם טיפים מהאדריכל ומעצב הפנים עומרי אהרון שיסביר כל מה שאתם צריכים לדעת על בית חכם

מה זה בית חכם בכלל?
בית חכם זה בעצם שליטה של המערכות בבית לפי הצרכים של הלקוח, המקנה לו נוחות ועזרה בתפעול. יש מחשב/מוח שיושב בארון החשמל אשר שולט על המערכת. קיימים מפסקים שנראים יוקרתיים מאשר המפסקים הרגילים והם שולטים על הפונקציות בבית, וכמובן אפשר לתפעל את הבית מהטאבלט או מהטלפון.

 יש שני סוגים של בית חכם: קווי ואלחוטי. כל המערכות מחייבות תכנון מוקדם בשלב התשתיות. בחשמל חכם הלקוח יכול לתכנת על מה הוא רוצה לשלוט בבית לדוגמא על התאורה, מיזוג אויר, תריסים, שקעים, דוד חשמל, הגברה ועוד. המערכת יודעת לעבוד גם עם נושא האבטחה בבית, כמו מצלמות ויודעת גם להגן על הבית. למשל, אפשר לתכנת את הבית למצב של פריצה – המערכת מזהה שפרצו לבית והיא יכולה להפעיל את כל המערכות בו זמנית. תחשבי שגנב פרץ לבית ואיך שהוא נכנס כל האורות בבית נדלקים והמוסיקה מתחילה לעבוד – הוא ישר בורח…

אפשר לשלב בית חכם בתשתית קיימת?

כן, מערכת חשמל חכם אלחוטית יכולה להתלבש על תשתיות קיימות, עם התאמה ברמה הטכנית. המערכת יודעת "לדבר" בין המפסקים בקיר ובכך יוצרת תקשורת ושליטה. 

כיצד בית חכם חוסך בהוצאות החשמל בבית?
בית חכם חוסך בהוצאות חשמל בזכות תכנון נכון של הפונקציות בבית, וביכולת השליטה במה שקורה בבית. לדוגמא בית עם ילדים – ההורים הולכים לעבוד אז הם יכולים מהעבודה לבדוק אם כיבו את המזגן והאורות בבית… אפשר גם לשלוט על דוד החשמל  ולהדליק ולכבות לפי הצרכים. 

האם שווה להתקין אם רוצים לשלוט רק על חלק מהמערכת, כמו דוד ותאורה?
חשמל חכם יודע לשלוט על כל המערכות הבית. הלקוח יכול לבקש לשלוט רק על תאורה ודוד, ולקוח אחר יכול לבקש רק על הגברה ותריסים בבית. חשוב לציין שככל שיש יותר שליטה על הפונקציות בבית, מערכת החשמל החכם יותר יקרה (כי יש יותר רכיבים) אבל עדיין שווה להתקין את המערכת.

מי צריך לתכנן את מערכת הבית החכם? אדריכל? חשמלאי? מעצב פנים?

מי שמוביל את הפרויקט הוא זה שמתכנן יחד עם חברת בית חכם את המערכת, כאשר האדריכל או מעצב הפנים הם אלו שקובעים את מיקום המפסקים, את סדר ההדלקות. יש חברות שאפשר לבחור את הצבע או הטקסטורה של המפסק, למשל אם יש קיר מחופה עץ, ישנם מפסקים בעלי חיפוי דומה. החשמלאי יקבל תוכניות מסודרות לעבודה בשטח לאחר כל התיאומים הנדרשים.

ספרו לנו מה אתם חושבים

Scroll To Top